Pucz na miarę szyty.

W związku z ostatnim przewrotem w Turcji zatrzymano dotychczas 7543 osoby, w tym 6038 wojskowych, 755 sędziów i 100 policjantów. Wcześniej rządowa agencja Anatolia podawała, że tureckie władze zatrzymały 103 generałów i admirałów. Prokuratura rozpoczęła przesłuchania 27 generałów.

W tureckiej administracji rozpoczęły się masowe zwolnienia; informacje o nich są nieprecyzyjne. Podobno zwolniono 9 tys. pracowników MSW, w tym 30 gubernatorów. Powołując się na komunikat tureckiego MSW, uzyskano informację, że wśród blisko 9 tys. zwolnionych pracowników resortu spraw wewnętrznych prawie 4,5 tys. stanowią policjanci. Wcześniej agencje informowały o około 8 tys. zwolnionych funkcjonariuszy policji.

A to wszystko odbywa się gdzie? W tureckiej armii, która podobno dokonała na tyle nieudanego zamachu stanu, że teraz pociągana jest do odpowiedzialności. Historyk ze Stambulskiego Centrum Politycznego, udzielił trzy dni temu wypowiedzi amerykańskiej prasie, podkreślając, że nie może uwierzyć, iż armia turecka, która jest naprawdę dobrze przygotowana i zdyscyplinowana, mogłaby świadomie zorganizować coś tak zarazem nieudolnego jak i brutalnego. W końcu to jedna z kilku najlepszych armii na świecie.

Stany Zjednoczone zaczęły poddawać pod wątpliwość przebieg tego wydarzenia. Turcja ruszyła z odpowiedzią:

– Stany Zjednoczone są naszym strategicznym partnerem i mówię im, że mamy dokumenty udowadniające zorganizowanie spisku – powiedział premier Turcji w czasie konferencji prasowej w Ankarze.

Coraz to intensyfikując wypowiedź: „Odrzucam narrację, która sugeruje, że Stany Zjednoczone usiłują podważyć tureckie bezpieczeństwo” – zaznaczył.

Dręczyła mnie myśl, dlaczego pucz teraz? Dlaczego w takiej formie? I jaka jest jego zasadność? Pozwalam sobie, wraz z kilkoma innymi analitykami, na wyciągniecie pewnego wniosku….

W całym tym wydarzeniu największe znaczenie ma skok popularności prezydenta Recepa Erdogana, ku któremu obywatele mogą zwrócić się w poczuciu zagrożenia życia i majątku. Może on wykorzystać tę sytuację do ogłoszenia przedterminowych wyborów, w których zdobędzie większość absolutną, konieczną do zmiany konstytucji i wprowadzenia systemu prezydenckiego. Choć demokracja wydaje się być zagrożona, to dla obywateli kluczowa jest stabilność i przewidywalność sytuacji. A ta jest gwarantowana właśnie przez Recepa Erdogana.

Czy to słuszna konkluzja? Państwa i politologów poproszę o ocenę, a przyszłe wydarzenia o weryfikację.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s