Odnawialne źródła energii teraźniejszością?

04/12/2015 spotkanie przedstawicieli OPEC. W sposób kontrolowany wypuszczona „plotka” głosi, iż…Arabia Saudyjska jednak ma ograniczyć wydobycie ropy.

Ale zanim przejdziemy do tematu ropy, to nieco o tym co w jej tle, a może już jako jej jawna konkurencja (?).

30/11/2015 odbyło się spotkanie szczytu COP21,  na którym przedstawiony został szczytny cel inicjatywy Niemiec, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii. 500 mln dolarów na wsparcie krajów rozwijających się w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Kwota ta dodatkowo będzie wspierana inwestycjami i pożyczkami Banku Światowego w wysokości 2 mld USD (!).

Kto otrzyma środki w ramach programu The Transformative Carbon Asset Facility? Wynagradzane będą kraje, które wycofują się z subsydiowania paliw kopalnych albo upraszczą regulacje w zakresie odnawialnych źródeł energii. „Chcemy pomóc krajom rozwijającym się znaleźć wiarygodną ścieżkę w kierunku niskoemisyjnego rozwoju” – powiedział prezes World Bank Group Jim Yong Kim.

Wszystko pięknie……….

Do momentu, gdy nie przełoży się tego na realia lokalne, a te dalej na finansowe, polityczne i legislacyjne.

Komu może szkodzić rozwój takiego biznesu? Ależ oczywiście, że energetyce w tradycyjnym tego słowa rozumieniu. I tak prężnie działające lobby energetyczne w Polsce już się o to postarało, by fotowoltaika w innych firmach niż wspomniane koncerny, tak silnie się nie rozwinęła, zwłaszcza, że dotowana przez UE, stanowiąc alternatywne źródła energii, uszczupliłaby drastycznie ich dochody i, jak mniemam, w krótkim czasie wygryzła z rynku.

Ustawa o odnawialnych źródłach energii  weszła w życie 4 maja 2015, a już w połowie tego samego miesiąca Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, w której zmienia na niekorzyść prosumenta zasady przyznawania wsparcia dla obywateli. W ocenie Instytutu Energii Odnawialnej wprowadzenie tych zmian do ustawy nie tylko obniży taryfy gwarantowane FiT, lecz także zwiększy koszty instalacji. W efekcie inwestycje te stały się nieopłacalne.

No i koło się zamyka…..Jeśli będziemy mieli rozwój fotowoltaiki w Polsce, to zainicjują je RWE i temu podobne koncerny energetyczne (heh, innowacyjne). A czekające od lat w kolejce drobne firmy, które w dniu 04/15/2015 „już były w ogródku, już witały się z gąską”, zapewne jeszcze chwile poczekają, o i le w ogóle swoją szanse dostaną.

A świat?…..Świat będzie się jeszcze chwilę z odnawialną energia przebijał, choć to najsilniejszy, najbardziej innowacyjny kierunek obecnie w przyszłości energetyki, ale jeszcze dziś świat ropą stoi. A jak silnie, to w następnym wpisie.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s