La Dolce vita za bagatela 10 mld EUR.

Pamiętacie absurdalne wydatki w Grecji, które ujawniły raporty? Oto jeden z przykładów: comiesięczny dodatek w wysokości 2 tys. EUR (obecnie 750 EUR) do utrzymania niezamężnej córki oficerów wojskowych i państwowych urzędników cywilnych, która skończyła 30-ci lat. Gdyby wprowadzono to w Polsce, a mój rodziciel zmienił profesję, to godnie bym sobie żyła, nie podnosząc się nawet z łóżka .

Wspominam o tym, by na tym tle przytoczyć kilka pozornie pociesznych informacji z Włoch.

Włochy wydają 10 mld EUR rocznie na urzędy, których utrzymywanie z ekonomicznego punktu widzenia jest zupełnie zbytecznym. Niektóre mają nawet dość ciekawe nazwy czy cele. A zatem przykłady:

– Autonomiczny Urząd do Spraw Organizacji Jarmarku w Święto Wniebowstąpienia w miasteczku Francavilla Fontana w Apulii. Region wydaje się być uroczym, wydarzenie wzniosłym, ale czy aż tak wymagającym, by nadzorował je cały urząd?http://owloszech.com/apulia/

– a jest i urząd widmo, czyli miejsce bez pracowników, bo wszyscy już poszli na emeryturę, a jego kierownictwo sprawuje osoba, której kadencja skończyła się pięć i pół roku temu. Budynek jednak wciąż cieszy się dobytkiem w postaci zupełnie niezagospodarowanego sporego zaplecza biurowego.

– niektórych amatorów mocniejszych trunków ucieszy fakt, że wybierając się do Włoch mogą liczyć na wsparcie Instytutu ds. Badań nad Winoroślą i Winem. I nie jest to jedyny tego typu  urząd w tym Państwie.

– na koniec przykład urzędu, który w świetle coraz bardziej rozwiniętego społeczeństwa powinien mieć znikomą rację bytu: Związek ds. Walki z Analfabetyzmem. A jednak ten chyba warto zostawić właśnie we Włoszech, bo choć  to dość odlegle dane – z 2012 r., ale wskazują, ze wśród Włochów jest 47% obywateli, wykazujących się funkcjonalnym analfabetyzmem, czyli problemem z czytaniem ze zrozumieniem oraz wykonywaniem prostych obliczeń

No cóż, 10 mld EUR rocznie….ale, i przecież wina dobrej jakości warto się napić, i coś przeczytać ze zrozumieniem.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s